Analiza danych, procesy społeczne i praca socjologa
Zachodzące przemiany w społeczeństwie powinny być monitorowane, a także bardzo ważne jest zrozumienie ich przyczyn, jak i skutków dla dalszego rozwoju. Osobą pomocną w próbie uchwycenia zachodzących zjawisk jest socjolog. Praca, która jest przez niego wykonywana pozwala na zyskanie świadomości na temat danej sytuacji, a także pozwala przewidzieć nadchodzę zmiany.
Procesy społeczne jako obszar socjologii
W ramach socjologii można przyglądać się zachodzącym procesom społecznym, które występują z zależnościami przyczynowymi, strukturalnymi oraz funkcjonalnymi. Kryteria procesów społecznych uwzględniają takie kwestie jak:
- uczestnicy;
- przyczyny wyniknięcia tychże procesów;
- to, czego dotyczą te procesy społeczne.
W kwestii przeprowadzania badań odnoszących się do społeczności bardzo ważne jest zachowanie zasad, które usprawnią działanie socjologa. Prace, których się on podejmują wymagają zachowania czujności oraz umiejętności patrzenia z perspektywy.
Krótko o realizacji kryteriów
Ujmując w badaniu kryterium uczestników wyróżnia się następujące procesy społeczne:
- intrapersonalne – zachodzące w osobowości człowieka;
- interpersonalne – zachodzące między dwoma jednostkami;
- między jednostką a grupą;
- między dwoma grupami.
Mówiąc o przyczynach ich wyniknięcia odnieść należy się do takich zagadnień jak zaspokojenie konkretnych potrzeb, realizacja pasji, ról społecznych, wypełnienie funkcji społecznych.
Wartość procesu tkwi w jego sposobie wykonania
Procesy społeczne mogą dotyczyć adaptacji, współpracy, reorganizacji społecznej, ale także współzawodnictwa czy konfliktu. Ujmując różnorodność występujących procesów potrzeba wyspecjalizowanych narzędzi, która pozwolą na konstruowanie obiektywnych wniosków na temat danej społeczności. W obowiązku socjologa, pracy, którą on wykonuje jest przeprowadzenie pełnowartościowego procesu, który:
- będzie realizował założony cel;
- będzie spełniał wymogi stawiane badaniu;
- rozszerzy perspektywę patrzenia;
- pozwoli na stawianie celów rozwojowych.
Wartości, o których zapominać nie można
Rozumiejąc zachodzące zmiany w społeczeństwie można nie tylko skutecznie działać, ale przede wszystkim wskazać tak słabe, jak i mocne punkty swojej działalności. Właściwe rozplanowując działania podejmowane w perspektywie procesów społecznych należy pamiętać o trzech wartościach: socjolog, praca, perspektywa. Te trzy kwestie pozwolą na właściwą realizację założonych celów badawczych.