Antykoncepcja 40+
Po 40 roku życia wiele kobiet ma wiele pytań dotyczących antykoncepcji. Czy należy ja zmienić, a może przerwać? Jaką metodę wybrać?
Choć po czterdziestce zmniejsza się płodność kobiety, to istnieje realne ryzyko zajścia w ciążę. Zbliżająca się menopauza wpływa na zmniejszone libido, stąd wiele kobiet myśli o odstawieniu pigułek, czy usunięciu wkładki wewnątrzmacicznej... Gdy kobieta kończy czterdzieści lat, ma dwa razy mniejsze szanse na zostanie mamą niż dwadzieścia lat wcześniej, ale warto wiedzieć, że mimo zachodzącym w organizmie zmianom hormonalnym, może być płodna aż do 55 roku życia, a ciąża choć bardzo ryzykowna, jest możliwa przez dwa lata po ustaniu miesiączki. Liczenie na to, że nie zajdzie się w ciążę, ponieważ po czterdziestce coraz częstsze są cykle bezowulacyjne, jest niewłaściwym myśleniem.
Po 40 kobiety mogą stosować antykoncepcję hormonalną, ale dotyczy to pań zdrowych, które nie palą papierosów. Odpowiednio dobrana metoda, powinna być skuteczna, nieszkodliwa dla zdrowia i łatwa do zastosowania.
Wybór i znalezienie odpowiedniej metody antykoncepcji nie jest łatwym zadaniem i wymaga konsultacji z lekarzem. Po czterdziestce większość kobiet zastanawia się nad tym, jak wejść w okres pre-menopauzy. Nie ma szczególnie zalecanej antykoncepcji po 40 roku życia. To nie wiek ma znaczenia, a stan zdrowia kobiety. Bardzo ważny jest skrupulatny wywiad lekarza ginekologa z pacjentką, gdyż może być ona zagrożona udarem, zawałem, chorobą zakrzepowo-zatorową. Również większość chorób przewlekłych jest przeciwwskazaniem do antykoncepcji hormonalnej. Wybór metody dostosowany musi być też do wagi ciała kobiety i faktu palenia papierosów.
Tabletka antykoncepcyjna nie tylko chroni przed ciążą, ale łagodzi również dolegliwości związane z pierwszymi objawami przekwitania (uderzenia gorąca, zmiany nastroju i reguluje rozchwiane cykle miesiączkowe, zapobiega utracie tkanki kostnej. Jeśli nie ma zdrowotnych przeciwskazań kobieta może stosować większość tabletek antykoncepcyjnych, jednak najczęściej są to tabletki o niskich dawkach estradiolu. Stosuje się preparaty dwuskładnikowe, które zawierają dwa hormony estrogen i progesteron lub jednoskładnikowe, które zawierają w swoim składzie tylko progesteron, każda z wymienionych tabletek jest dostosowana indywidualnie do kobiety.
Kobiety lubiące wygodę wybierają spiralę hormonalną, która umieszczana jest w jamie macicy. Ta metoda zawiera jeden hormon- progesteron, który zagęszcza śluz szyjkowy tak, że nie mogą się przez niego przedostać plemniki. Sprawia także, że błona śluzowa wyścielająca macicę jest bardzo cienka, dlatego zagnieżdżenie się zapłodnione. Jest wygodna dla aktywnych kobiet, nie wymaga regularnego pamiętania o zażyciu hormonów.
Kolejnym rozwiązaniem jest krążek dopochwowy, przeznaczony dla kobiet nie mogących zażywać doustnych środków hormonalnych. Zawiera dwa rodzaje hormonów: estrogen i proestagen. Wygodny bo tak jak w przypadku spirali nie obliguje kobiety do pamiętania o codziennej dawce hormonów i co ważne oszczędza wątrobę, która nie jest nadwyrężana przetwarzaniem dużych stężeń leków. Pierścień dopochwowy ma kształt kółka, jest bezwonny, bezbarwny i jednorazowego użytku. Jeden krążek to jeden miesiąc zabezpieczenia. Umieszczony w pochwie, stopniowo uwalnia zawarte w sobie hormony, co hamuje proces jajeczkowania. Uniemożliwia zagnieżdżenia się komórki jajowej w macicy. Gdy pierścień przebywa w pochwie, cyklicznie uwalnia się taka dawka hormonów, która skutecznie zabezpiecza przed niechcianą ciążą.
Niektóre kobiety, wybierają plastry antykoncepcyjne, które zawierają dwa syntetyczne hormony – etynyloestradiol i norelgestromin, odpowiedniki żeńskich hormonów płciowych estrogenu i progesteronu. Hormony uwalniane są z plastra stopniowo (przez 7 dni) i przez skórę przedostają się do krwiobiegu. Plastry są lepiej tolerowane przez kobiety mające problemy z wątrobą (wzdęcia, zaparcia, bóle brzucha).
Antykoncepcja hormonalna różni się między sobą w zależności od ilości i proporcji syntetycznych hormonów, dlatego tylko ginekolog po dokładnym wywiadzie i badaniach jest w stanie dobrać odpowiedni preparat dla pacjentki w odpowiednim wieku.
Niehormonalne metody antykoncepcyjne.
Antykoncepcja bez hormonów na pewno ma swoich zwolenników, niestety nie daje tak dużej pewności jak tabletki czy plastry antykoncepcyjne. Naturalne planowanie rodziny wymaga dużo samodyscypliny. Dla kobiet które ze względów zdrowotnych nie mogą zażywać hormonów, antykoncepcja niehormonalna jest dobrym rozwiązaniem.
Istnieje wiele możliwości zabezpieczeń, gdy aktywność seksualna jest mała, wiele osób decyduje się na prezerwatywę. Popularne również są chemiczne środki, które zawierają aktywne substancje plemnikobójcze, które uszkadzają plemniki, sprawiając, że stają się niezdolne do przemieszczania. Dużą popularnością cieszą się wkładki domaciczne, zawierające jony miedzi, które również mają działanie plemnikobójcze. Wykonane ze stali nierdzewnej stanowią zabezpieczenie na 5 lat.
Niezależnie od przypadku, ważne jest, aby wiedzieć, że zawsze istnieje odpowiednie rozwiązanie antykoncepcyjne.