Gdzie znajdują zastosowanie analizy statystyczne?

 

Choć może się wydawać, że opracowania statystyczne to przedmiot zainteresowania jedynie wąskiej grupy odbiorców, w rzeczywistości to one odpowiadają w dużej mierze za to, że świat posuwa się do przodu. Gdzie zatem znajdują najczęściej zastosowanie?

 

Analizy statystyczne w świecie nauki

 

Zdecydowana większość naukowców poświęca swój czas na to, aby przyczyniać się do rozwoju swojej dziedziny. I choć każda praca musi mieć mocną podbudowę teoretyczną, o jej wartości w dużej mierze decydują opracowania statystyczne, które się w niej znajdują. To one pozwalają na wypracowanie nowych stanowisk i weryfikują te, które już istnieją.

 

Oczywiście, nie zawsze można bazować na analizach statystycznych, te bowiem sprawdzają się przede wszystkim wówczas, gdy w badaniach wykorzystuje się losowość. Mamy z nimi jednak do czynienia między innymi w naukach psychologicznych i socjologii i to właśnie one mają kluczowe znaczenie dla autorów prac i ich czytelników.

 

Analizy statystyczne a funkcjonowanie przedsiębiorstw

 

O opracowaniach statystycznych najczęściej mówi się wówczas, gdy wymienia się czynniki mające decydujący wpływ na rozwój przedsiębiorstw. To właśnie one pozwalają na podejmowanie konkretnych decyzji biznesowych i rezygnowanie z tych, które, mimo solidnego zaplecza teoretycznego, nie dają gwarancji sukcesu.

 

Przykładem praktycznego wykorzystania analiz statystycznych może być choćby zlecenie tych, które pozwolą na określenie źródeł sukcesu lub porażki konkurencyjnych firm. Dobrze przeprowadzone opracowanie wskazuje tak na czynniki wpływające na taki stan rzeczy pośrednio, jak i bezpośrednio, pozwala więc na powielanie mądrych decyzji i unikanie błędów konkurencji.

 

Opracowań statystycznych używa się również wówczas, gdy chce się poznać zachowania potencjalnych klientów. Ci nie zawsze reagują tak, jak można byłoby tego oczekiwać, pomoc statystyczna sprawia jednak, że stają się bardziej przewidywalni.

 

Statystyka medyczna

 

Analizy statystyczne to także gałąź wiedzy o szczególnym znaczeniu dla przedstawicieli świata medycyny. Jeśli są prawidłowo przeprowadzone nie tylko przyczyniają się do odkryć medycznych, ale również przyspieszają pracę nad farmaceutykami. Tu również szczególne znaczenie odgrywa powierzanie ich przeprowadzania profesjonalistom.

 

Dzięki analizom statystycznym możemy cieszyć się z rozwoju kolejnych gałęzi nauki. To właśnie one przyczyniają się też do tego, że natrafiamy na produkty i usługi coraz lepiej dopasowane do naszych potrzeb. A przecież ich możliwości są jeszcze większe.